Dolní Věstonice nejsou jen archeologické vykopávky

Řada lidí si obec Dolní Věstonice spojuje s pravěkým osídlením a objevem unikátní sošky, o kterém se učili už na základní škole. Obec však kromě historie nabízí i něco dalšího. Patří ke známým vinařským obcím, kde má vinařství tisíciletou tradici. Co zde na vás tedy čeká?

Na jižní Moravu do kempu

Jižní Morava je specifická svou krajinou, posetou vinohrady. Protože tu nejsou vysoké hory, ale spíše jen kopce a kopečky, je ideální pro cykloturistiku a pěší turistiku. Má to své kouzlo procházet okolo vinic s hrozny vína, které zrají na slunci. A toho si tu také užijete dosyta. Dolní Věstonice leží na severním úpatí Pavlovských vrchů na pravém břehu řeky Dyje. 

Když se napustila vodní nádrž Nové mlýny, ocitla se najednou na jejím jižním břehu. Kdo se tedy rád koupe, má tu k tomu hodně příležitostí. I proto se oplatí si obci najít ubytování. Dolní Věstonice nabízejí například možnost odpočinout si v kempu U vody, který leží na cyklostezce a který je vyhledávaný zejména rodiny s dětmi a rybáři.

Zřícenina hradu Děvičky

Kromě zdejšího kempu ale můžete k ubytování využít i chalupy. Dolní Věstonice leží přímo pod mohutnou zříceninou hradu Děvičky, jenž je také častým cílem výletů těch, kteří do zdejšího kraje zavítají. Hrad pochází z počátku 13. století a od 18. století je opuštěný. Do dnešních časů se dochovaly obvodové zdi a bašta se střílnami. Z Dolních Věstonic se ke zřícenině dostanete po červeně označené turistické cestě.

Sklepní ulice v Dolních Věstonicích

Unikátní je v Dolních Věstonicích Sklepní ulice s množstvím původních i nově vybudovaných vinných sklepů, jež si zachovala atmosféru středověkého vinařského centra. Některé sklepy pocházejí až ze 16. století, většina jich byla postavena v 18. a 19. století. Nebude problém si od vinařů koupit jejich produkty.

Sdílet článek