Jak šetřit energii v kuchyni? Najděte žrouty elektřiny!

S příchodem roku 2014 začala spousta domácností přemýšlet také nad tím, jak ušetřit. Cena energií neustále stoupá a tento trend není na ústupu. Největší žrouti elektrické energie se nachází právě v kuchyni. Které spotřebiče se vám prodraží? A jak nejlépe snížit spotřebu elektrické energie, aniž byste museli snížit komfort svého bydlení?

Nejčastějším a největším žroutem elektřiny, který do kuchyně můžete dát, je starší chladnička, která spotřebuje za jeden den elektřinu za více než tři koruny. Na první pohled se vám může zdát toto číslo poměrně malé, ale jakmile vynásobíte tři koruny počtem dnů za rok, pak se částka za spotřebu energie vyšplhá mnohem výše. Chladnička je jeden z mála spotřebičů, který je v provozu 24 hodin denně po celý rok, a proto se vyplatí věnovat jí pozornost.

Náklady, které jsou spojené s chlazením a mrazením potravin, tvoří někdy až 20 % spotřeby energie celé domácnosti. Chladnička hraje v domácnosti velkou roli. Nejvíce ušetříte, pokud investujete do nové chladničky, která spadá do energetické třídy A+++, čímž se vám roční výdaje za elektřinu znatelně sníží. Spotřeba chladničky je ovlivněna několika faktory – stářím spotřebiče, úsporností ledničky a podobně. Ptejte se, jak ušetřit a ušetřete.

Jak snížit spotřebu energie u chladničky?

Chladnička by se měla nacházet mimo zdroje tepla a přímého slunečního záření, protože čím vyšší je teplota vzduchu, tím více se zvyšuje spotřeba elektřiny. Každý stupeň nad 20 °C znamená zvýšení spotřeby až o 6 %. Doporučujeme odstraňovat také námrazu, protože námraza silnější než 5 mm zvýší spotřebu elektrické energie až o 30 %.

Výrobci doporučují vnitřní teplotu chladničku od +5 °C do +7 °C a teplota by neměla být ani pod, ani nad těmito hranicemi. Potraviny ukládejte do chladničky či mrazničky přikryté či zabalené, aby se z nich neodpařovala voda. A nenechávejte dveře chladničky a mrazničky otevřené dlouhou dobu.

S myčkou na nádobí ušetříte

Teplá voda, která se spotřebuje v kuchyni, představuje až 25 % z celkového objemu teplé užitkové vody, která se v domácnosti spotřebuje. Nejvíce se teplá voda v kuchyni využívá k umývání nádobí. Jestliže máte vícečlennou rodinu, pak se vám určitě myčka na nádobí oplatí. Dle testů můžete díky myčce na nádobí ušetřit až neuvěřitelných 60 % na nákladech na energie.

Vsaďte tedy na úsporné domácí spotřebiče, se kterými bude práce nejen jednodušší, ale také levnější. Už se nemusíte obávat zvyšování cen energie, protože víte, jak ušetřit.

Sdílet článek