Jak vybrat dobrou půjčku?

Současný finanční trh je rozmanitý a je velmi složité se v bohaté nabídce půjček zorientovat. Celá řada společností má ve svém portfoliu produktů srovnatelné nabídky, přičemž se liší pouze v obchodních podmínkách a přístupu k zákazníkovi. Není tedy vůbec snadné vyznat se v úvěrových produktech. Než ale u někoho podepíšete úvěrovou smlouvu, nejprve si přečtěte pár základních informací, jak při výběru dobré půjčky postupovat.

Porovnat a vyhodnotit

V první řadě byste měli půjčky porovnat, vyhodnotit ty nejlepší nabídky a nakonec se rozhodnout pro tu správnou. Neměli byste se zaměřovat pouze na jednoho poskytovatele půjček, kterého vám poradil známý. Vezměte několik konkurenčních firem a srovnejte jejich nabídky. Tím se dostanete do obrazu a získáte přehled o tom, co každá společnost nabízí. Ať už to má být půjčka na auto bez ručení, nebo půjčka na cokoliv.

Je nutné ale porovnávat půjčky se stejnými parametry. Zvolte tedy jednu stejnou částku, stejnou dobu splácení a potom porovnávejte, jakou vám je ochotna firma nabídnout úrokovou sazbu, RPSN a podobně.

Vyhodnoťte nejlepší nabídku

Měli byste si dát pozor, aby byly informace o půjčkách aktuální. Je nejlepší si domluvit po vyhodnocení nejlepší nabídky schůzku přímo na pobočce banky či nebankovní společnosti a informovat se přímo. Také si můžete platnost údajů potvrdit telefonicky, pokud finanční instituce tuto možnost nabízí. Je potřeba, abyste měli jistotu, že víte, do čeho jdete.

Pozor na RPSN

Dávejte si pozor nejen na úrokovou sazbu, která je vám v rámci půjčky účtována, ale také na PRSN. Jedná se o roční procentuální sazbu nákladů, která zahrnuje všechny poplatky. Je to částka, kterou ročně zaplatíte za půjčku navíc. Některé společnosti totiž mohou nabídnout nízkou úrokovou sazbu, ale zato vám naúčtují vysokou částku RPSN. A na to je potřeba brát velký zřetel. Škoda Octavia, kterou byste si chtěli koupit z půjčky, by se vám tak mohla značně prodražit.

Sdílet článek